Chór Mieszany "Seraf"


Działalność chóru Seraf można podzielić na dwie części.

     Pierwsza część to chór Seraf w parafii p.w. św. Franciszka z Asyżu w Chorzowie Klimzowcu. Obejmuje ona okres od 28 listopada 1977 r. do 11 kwietnia 1994 r. Jest to czas wielkiej pracy dyrygenta oraz całego zespołu dla dobra parafii św. Franciszka. Jest to wiele wspaniałych chwil, jak np. poświęcenie nowego kościoła, podczas którego wykonaliśmy Mszę Koronacyjną Wolfganga Amadeusza Mozarta.

     Druga część to chór Seraf w parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chorzowie Batorym. 18 kwietnia 1994 r., dzięki wielkiemu sympatykowi muzyki kościelnej oraz śpiewu chóralnego, jakim jest były proboszcz tej wspólnoty ks. Jan Sołtysik, chór Seraf stał się rodziną śpiewaczą działającą w tej parafii. Zyskaliśmy tutaj wierne grono słuchaczy, sympatyków, nowych członków chóru. Tu wydaliśmy pierwszą kasetę magnetofonową pt. „W betlejemską cichą noc”. Reprezentując tę parafię, w styczniu 1996 r., uczestniczyliśmy w Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd w Będzinie, gdzie uzyskaliśmy wyróżnienie. W czerwcu tego samego roku wzięliśmy udział w Mysłowickim Przeglądzie Chórów im. ks. dr Antoniego Chlondowskiego. Zajęliśmy tam III miejsce.

     Nie sposób nie wspomnieć o Koncertach Jubileuszowych, które organizujemy co 5 lat, w każdą „okrągłą” rocznicę działalności naszego zespołu. Podczas obchodów 20-lecia działalności chóru wykonaliśmy Mszę Koronacyjną Wolfganga Amadeusza Mozarta. Gdy świętowaliśmy 25-lecie naszego istnienia zaprezentowaliśmy "Missę Brevis" tego samego kompozytora. Przy każdym z tych koncertów towarzyszyli nam soliści Opery oraz Orkiestra Symfoniczna.

     Tradycyjnie w okresie Świąt Wielkiej Nocy, podczas ceremonii wielkopiątkowych prezentujemy wiernym Pasję, czyli Mękę Jezusa Chrystusa wg Ewangelii św. Jana. Swoim śpiewem uświetniamy także sumę odpustową w naszej parafii, oraz Sumę Bożonarodzeniową. Od września 2006 r., w każdą ostatnią niedzielę miesiąca bierzemy udział w Mszy św. przy świecach, która odprawiana jest w naszym kościele. Wykonujemy wtedy śpiewy gregoriańskie.

     Jesteśmy inicjatorami oraz organizatorami corocznej Adoracji Chórów Okręgu Chorzowsko-Świętochłowickiego PZChiO przy żłóbku parafii NSPJ w Chorzowie Batorym. Do wspólnego kolędowania zapraszamy wtedy inne chóry. Tradycją stał się też występ Orkiestry Dętej Tramwajów Śląskich podczas naszej adoracji.

     Chór Seraf nie występuje jednak tylko w kościołach. W roku 1997 mieliśmy przyjemność zaśpiewania „na żywo” przed kamerami TVP 3 z repertuarem kolęd. Kilka razy uczestniczyliśmy też w Wigilii dla osób samotnych organizowanej w Szkole Podstawowej nr 37 w Chorzowie Batorym, którą to uroczystość upiększaliśmy swoim śpiewem. Mamy również na koncie występ w Miejskim Ośrodku Rekreacji i Sportu w Chorzowie. Od lat bierzemy udział w Festynie środowiskowym organizowanym w Gimnazjum nr 2 w Chorzowie, pod hasłem „Rodzice-Dzieciom, Szkoła-Dzieciom”. Co roku uświetniamy też swoim śpiewem inaugurację roku akademickiego oraz graduację w Górnośląskiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości im. Karola Goduli w Chorzowie.

     W ciągu wielu lat działalności zaśpiewaliśmy już w prawie każdym kościele naszego miasta. Odwiedziliśmy oraz wystąpiliśmy w takich miejscowościach jak: Warszawa, Licheń, Kalisz, Zakopanem, Kalna, Miasteczko Śląskie, Poręba, Siewierz, Wisła. Na szczególną uwagę zasługują nasze występy podczas Mszy św. odprawianych na Jasnej Górze, bowiem tam śpiewaliśmy już prawie 60 razy! - należy zaznaczyć, że ponad 50 występów na Jasnej Górze zawdzięczamy długoletniemu chórzyście, śp. Władysławowi Jurczykowi. To dzięki jego zaangażowaniu i wielkim chęciom tak wiele razy mogliśmy odwiedzać Jasnogórską Panią. W dalszej kolejności warto nadmienić, że Msza św. odprawiana w kościele św. Krzyża w Warszawie transmitowana była przez Polskie Radio. Chór miał także okazję wystąpienia w kościołach w Niemczech oraz w Austrii.

     W skrócie można powiedzieć, że Seraf to:
     - jedna z wielu rodzin działających we wspólnocie
     - wspaniała rodzina śpiewacza
     - bogaty repertuar
     - ogromna ilość śpiewań w czasie mszy św., nabożeństw i koncertów
     - wielka ilość zwiedzanych kościołów, nie tylko kraju, ale i poza jego granicami

     Dyrygentem Chóru jest Magdalena Sławicka.

     Aktualności, zdjęcia oraz terminy prób znaleźć można pod adresem www.facebook.com/chorseraf